• بله
لوگوی اوقاف

گفتگو

بيشتر
نقش پررنگ امامزادگان در فرهنگ‌سازی عفاف و حجاب/حفظ حیا پیام مهم نهضت سیدالشهدا(ع) است معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر نقش پررنگ امامزادگان در فرهنگسازی عفاف و حجاب، گفت: بانوان و آقایان باید درس حیا، عفت و حجاب را از نهضت سیدالشهدا(ع) دریافت کنند. حجت الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان، اباعیدالله الحسین(ع) گفت: این روزها که همه شیفتگان اهل بیت(ع) و محبان سیدالشهدا(ع) در حال عزاداری و شرکت در جلسات روضه خوانی هستند و عشق و ارادت خود را به ساحت مقدس امام حسین(ع) ابراز می کنند، قطعاً یکی از موضوعاتی که در کنار عزاداری های مرسوم برای سیدالشهدا(ع) باید مد نظر قرار گیرد، این است که ما از پیامهای عاشورا درس بگیریم و شرکت در جلسات اباعبدالله(ع) برای ما آورده های معرفتی در زندگی شخصی و اجتماعی داشته باشد.

وی با اشاره به مقوله عفاف و حجاب که موضوع این روزهای جامعه است، اظهار کرد: مسأله عفاف و حجاب همواره در آموزه های دینی، آیات قرآن و سیره اهل بیت(ع) جایگاه ویژه ای داشته، مخصوصاً در حادثه عاشورا و نهضت سیدالشهدا(ع) که شخصیت های بزرگواری مانند حضرت زینب(س) و بانوان حرم امام حسین(ع) حضور داشتند و همواره یکی از نکاتی که در جلسات روضه و هیئات مذهبی مد نظر قرار گرفته این بوده که این بانوان بزرگوار خیلی بر موضوع عفت و حیا تأکید داشتند و در روضه ها همیشه می شنیدیم که سیلی می خوردند اما حاضر نبودند که معجر از سرشان کنار برود. اینها پیامهایی است که باید از آنها استفاده کنیم و بانوان و آقایان   باید درس حیا، عفت و حجاب را از این دانشگاه سیدالشهدا(ع) دریافت کنند.

حجت الاسلام عادل عنوان کرد: از طرفی می بینیم که دشمن روی موضوع عفاف و حجاب به صورت جدی فرهنگسازی می کند برای اینکه هم قداستش را تنزل دهد و هم در ذهن قشر جوان این را القا کند که حجاب، ضرورت دین نیست، در صورتی که کاملاً این حرف اشتباه است و پاسخش از آیات قرآن و روایات اهل بیت(ع) کاملاً روشن و مشخص است و اکثر مردم به این موضوع پایبند هستند و التزام دارند و اگر هم بخشی آگاهی کمتری دارند، این جلسات روضه فرصتی عالی است که فرهنگ سیدالشهدا(ع) در این موضوع بازگو شود و مردم مطلع شوند.

وی افزود: ما شاهد حضور اقشار مختلف مردم با لباس مشکی و لباس عزای سیدالشهدا(ع) در مجالس روضه هستیم و تقریباً در اکثر مجالس می بینم که شأن این مجالس را رعایت می کنند و زائرانی که در امامزادگان و بقاع متبرکه حضور پیدا می کنند، همه با رعایت شئونات اسلامی وارد این اماکن می شوند.

حجت الاسلام عادل با اشاره به نقش پررنگ امامزادگان در فرهنگسازی عفاف و حجاب تاکید کرد: مردم ما به خوبی می دانند که امامزادگان حرمت دارند و تقریبا همه بانوانی که به ساحت معنوی بقاع متبرکه وارد می شوند، خودشان تمایل به حفظ حجاب و رعایت آداب زیارت دارند  لذا بانوان محترم با پوشش چادر در این اماکن حضور می یابند و در امامزادگان هم این موضوع پیش بینی شده که حتما چادر تهیه شود تا اگر کسی هم چادر به همراه نداشت، چادر تمیز و بهداشتی در اختیارش قرار دهند و افراد بتوانند با رعایت شئونات امامزاده وارد این حریم مقدس شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: اینکه در مورد حجاب بانوان صحبت می کنیم، چون بحث حجاب درمورد آنها جدی تر است، اما در اصل موضوع عفاف و حیا هم برای بانوان و هم آقایان حائز اهمیت است و حضور همه زائران در امامزادگان باید به گونه ای باشد که قداست آن مکانهای مقدس و شئونات آنها رعایت شود.

وی با اشاره به شکل گیری ستاد عفاف و حجاب در سالهای اخیر در سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: در بعد فرهنگسازی یکی از موضوعاتی که مبلغان ما به آن می پردازند، بحث عفاف و حجاب است که هم تولید محتوا در این زمینه صورت گرفته و هم در برنامه های تبلیغی به این موضوع می پردازند. مسابقات فرهنگی نیز در این زمینه در نظر گرفته شده است در پرتال فرهنگی راسخون تولید محتوا با موضوعاتی مانند ضرورت و اهمیت حجاب، فواید و برکات حجاب و ... در قالب مقالات، کلیپها و سخنرانی ها بارگذاری شده است.

حجت الاسلام عادل افزود: نمایشگاهی با موضوع عفاف و حجاب نیز در حال آماده سازی است و پوسترهای نمایشگاهی که در طول سال در چند نوبت از سوی ستاد تهیه و تولید و در بقاع متبرکه نصب می شود، یک موضوع مشخص آن به عفاف و حجاب اختصاص دارد که 14 پوستر نمایشگاهی با موضوعات غنی را شامل می شود. در هر دوره تهیه پوسترها یک پوستر به عفاف و حجاب اختصاص داده می شود. همچنین در بقاع متبرکه اتاقی ویژه مادرانی که فرزند شیرخوار دارند اختصاص داده شده است.

وی به طرح قرار دوازدهم به عنوان یکی از کارویژه های سازمان اوقاف و امور خیریه اشاره کرد و گفت: قرار دوازدهم هرماه در روز دوازدهم ماه برگزار می شود. در ماه گذشته موضوع قرار دوازدهم به بحث عفاف و حجاب اختصاص یافت که در کنار توزیع بسته های معیشتی بین نیازمندان در راستای فرهنگسازی عفاف و حجاب، چادر و روسری در امامزادگان تهیه و بین بانوان توزیع شد. به نظر می رسد تولید ارزان قیمت چادر و پوشش های مناسب می تواند خیلی کارساز باشد. در طرح شمیم خدمت که در امامزادگان به منظور اشتغالزایی و آموزش مشاغل خانگی اجرا می شود، یکی از موضوعاتی که به آن پرداخته شده، همین تهیه محصولات عفاف و حجاب و ایجاد غرفه های عرضه این محصولات در کنار بقاع متبرکه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: در دوره های سبک زندگی در بقاع متبرکه نیز به بحث آموزش مربوط به خانواده پرداخته می شود و یکی از موضوعات که مربیان همواره به آن اهتمام دارند و تولید محتوا درمورد آن انجام شده، بحث عفاف و حجاب است. اکثر مربیان دوره سبک زندگی و مخاطبان این دوره، بانوان هستند و به نظر می رسد طرح آموزش سبک زندگی هم می تواند در حوزه عفاف و حجاب مفید و مؤثر واقع شود.

وی با اشاره به موقوفاتی که در زمینه عفاف و حجاب وجود دارد، عنوان کرد: چند موقوفه محدود مرتبط با عفاف و حجاب داریم که در آنجا محصولات عفاف و حجاب تهیه و بین افراد توزیع می شود و خیرین و افرادی که علاقه مند به این موضوع هستند، می توانند در این زمینه اقدام کنند. هم این امکان وجود دارد که موقوفه ای برای فرهنگسازی عفاف و حجاب در نظر گرفته شود و هم می توان موقوفاتی برای تهیه و تولید محصولات عفاف و حجاب از قبیل چادر، روسری و لباس های مناسب ایجاد کرد که به نظر می رسد باب گسترده ای را می تواند به خود اختصاص دهد که انشاالله خیرین و واقفین اهتمام به این موضوع داشته باشند.

حجت الاسلام عادل تصریح کرد: با توجه به اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه در بحث شرکت های دانش بنیان فعال است و از آنها حمایت می کند، لذا اگر شرکتهای دانش بنیان در عرصه عفاف و حجاب فعال باشند و محصولات جدید و ایده های نو داشته باشند، قابل طرح است و حتما سازمان اوقاف و امور خیریه می تواند از آنها حمایت کند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

آخرین اخبار

بيشتر

اخبار

بيشتر

پیوندها

بيشتر
  • تعداد بازديد اين صفحه: 91853
  • تعداد بازديد اين صفحه در امروز: 229
  • تعداد کل بازديد کنندگان سايت: 5241968
  • تعداد کل بازديد کنندگان سایت در امروز : 3494