• امروز شنبه هفدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

 فراخوان مسابقه ارسال تصاویر از مسابقات بین المللی قرآن کریم از سال 1360   تا کنون

شماره حساب  آزادی زندانیان غیر عمد

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد

آئین سنتی بنی اسد در پیشوا اجرا شد

آئین سنتی بنی اسد همزمان با سومین روز از شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) روز پنجشنبه در شهرستان پیشوا برگزار شد.

 شنبه 23 شهریور 1398   70  0      

به گزارش  روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان تهران ، مراسم سنتی بنی اسد، آئینی قدیمی و ۵۰۰ ساله در شهرستان پیشوا است که در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده و در آن تعدادی از هنرمندان و عاشقان خاندان عصمت و طهارت با شبیه سازی واقعه پس از عاشورا که در آن قومی موسوم به بنی اسد، نسبت به جمع آوری پیکر شهیدان دشت کربلا اقدام کردند، گوشه هایی از مصائب اهل بیت عصمت و طهارت را به زبان هنر به تصویر می کشند.


در این مراسم معنوی که همه ساله در صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) برادر بلافصل امام رضا (ع) برگزار می شود، هزاران نفر از عزاداران سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در صحن مطهر این امامزاده واجب التعظیم اجتماع کرده و به عزاداری می پردازند.
زائران و مجاوران و بسیاری از عاشقان خاندان عصمت و طهارت با حضور در شهرستان پیشوا، در صحن مطهر امامزاده جعفر (ع) اجتماع کرده و در قالب هیات های عزادارسینه زنی و زنجیر زنی به عزاداری می پردازند.


تعداد زیادی از هنرمندان شهرستان پیشوا در حالی که لباس های عربی به تن داشته، تابوت هایی که بر روی آن ها اسامی شهدای دشت کربلا نوشته شده را حمل کرده و همراه با سیل عظیم جمعیت به عزاداری می پردازند.
مداحان اهل بیت عصمت و طهارت نیز با سردادن نوحه و شعرهای مذهبی در غم جانکاه شهدای مظلوم کربلا، با کاروان اسرای دشت کربلا همنوا شدند.


مراسم بنی اسد در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲، سرآغاز قیام کفن پوشان دشت ورامین است که در آن، مردم عزادار با شنیدن خبر دستگیری امام خمینی(ع)، کفن بر تن کرده و پای پیاده به سمت تهران به راه افتادند و در پل باقرآباد به دست عوامل ستم شاهی، به خاک و خون کشیده شدند.
بنی اسد همان گروهی است که دو روز پس از شهادت شهدای دشت کربلا اقدام به جمع آوری بدنهای مطهر آنها نموده و به خاک سپردند.
شهرستان پیشوا با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار