• امروز پنج شنبه سوم مهر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه

کمک های نقدی

میز خدمت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

برگزاری تعزیه در دو نقطه شمالغرب تهران

برگزاری تعزیه در دو نقطه شمالغرب تهران

برگزاری تعزیه در دو نقطه شمالغرب تهران

 سه شنبه 19 شهریور 1398   162  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه تهران، حجت الاسلام نصرت الله رستمي رييس اداره اوقاف و امور خيريه شمالغرب استان تهران با اشاره به برگزاري مراسم تعزيه خواني در ايام تاسوعا و عاشورای حسيني گفت : بنابر تدابيري كه مديركل اوقاف و امور خيريه استان تهران آقاي دكتر عبدالهي انديشيدند و ابلاغي كه به ادارات اوقاف شهرتهران داشتند مقررگرديد كه در 10 نقطه شامل 5 بقعه متبرکه و 5 میدان از شهر تهران برنامه های تعزیه داری با همکاری و همیاری بنیاد ملی تعزیه و به مدیری حسن محمدباقر رییس بنیاد علمی فرهنگی تعزیه صورت پذیرد.
رییس اداره اوقاف و امورخیریه شمالغرب استان تهران افزود: امروز و همزمان با تاسوعای حسینی یک کاروان تعزیه خوانی از امامزاده صالح(ع) میدان تجریش با برگزاری مراسم تعزیه خوانی تا امامزاده یحیی(ع) به حرکت در خواهد آمد. فردا نیز همین کاروان از امامزاده یحیی(ع) حرکت خورد را آغاز و در بقیه شیخ صدوق(ع) به پایان خواهد برد.
حجت الاسلام رستمی با اشاره به  برگزاری تعزیه خوانی در دو نقطه از شمالغرب استان تهران بیان داشت: اولین نقطه از ناحیه شمالغرب استان تهران مربوط به امامزاده سید جعفر و حمیده خاتون(ع) در باغ فیض و نقطه دوم فلکه دوم صادقیه می باشد. مراسم فلکه اول صادقیه در غروب روز عاشورا از ساعت 17:30 لغایت 19:30 آغاز و به مدت 5 شب نیز ادامه خواهد داشت. برنامه امامزادگان سید جعفر و حمیده خاتون(ع) نیز از ساعت 20:30 تا 10:30 می باشد که این مراسم نیز به مدت 5 شب می باشد.
وی ادامه داد: این برنامه ها توسط گروه های تعزیه خوانی که مورد تایید بنیاد علمی فرهنگی تعزیه خوانی می باشد انجام خواهد شد. در کنار مراسم تعزیه خوانی نیز ایستگاه های صلواتی برای برای پذیرایی از عزاداران در نظر گرفته شده است. همچنین غرفه های نیز با عناوین غرفه مشاوره مذهبی، ترویج فرهنگ وقف و مشاوره فرهنگی نیز با حضور متخصصین و کارشناسان مذهبی و فرهنگی برای پاسخگویی به سوالات احتمالی عزاداران و مردم شریف در نظر گرفته شده است.
حجت الاسلام رستمی با اشاره به اهمیت برگزاری تعزیه در ایام محرم و به خصوص در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی خاطرنشان کرد: زبان هنر و نمایش یک ابزار و وسیله ای است که می توان برای انتقال مفاهیم و آرمان های عاشورا از آن بهره برد، همچنین اقامه برنامه تعزیه داری یک ریشه سنتی چندین و چند ساله دارد و بیش از صد سال نیز دارای قدمت در ایران می باشد و یکی از برنامه های آیینی همیشگی ایران زمین بوده است. در یکی دو قرن اخیر نیز در این زمینه کتب بسیاری نوشته و قلم های زیادی زده شده است.
وب افزود: در سالهای اخیر شاهد هنرنمایی هنرمندان در تعزیه خوانی و  ایفای نقش در این آیین مذهبی و سنتی بوده ایم که این هنرمندان توانسته اند با ایفای نقش در تعزیه تبلور عزت، بزرگی، شهادت طلبی و ایثار در کربلا را برای مردم به نمایش در آورده و به مخاطبین انتقال دهند.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شمالغرب استان تهران در پایان تصریح کرد: در تعزیه برای همه شخصیت ها چه مثبت و چه منفی و در همه سنین اشخاصی ایفا نقش می نمایند. زیرا ما در کربلا هم نوجوان، جوان، طفل، بانوان و هم شخصیت های بزرگسال را داشتیم که با ایفای این نقش ها می توان به تبعیین شخصیت ها پرداخت. همچنین علاوه بر ایفای نقش با اشعار، مضامین و دکلمه ها نیز به تبعیین شخصیت ها و آرمان های امام حسین(ع) و یارانش نیز پرداخت می شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار