• امروز دوشنبه بیست و نهم مهر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

شماره حساب  آزادی زندانیان غیر عمد

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

تعبیر جالب آیت الله خاتمی از اهمیت زیارت

تعبیر جالب آیت الله خاتمی از اهمیت زیارت

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: زیارت امامزادگان مصداق اجر رسالت نیز هست و نفس آمدن به امامزادگان ولو نزدیک ضریح هم نرویم، احترام و اجر رسالت را دارد.

 چهارشنبه 19 تیر 1398   57  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان تهران ، آیت الله سید احمد خاتمی، در مراسم ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه که در امامزاده حسن(ع) واقع در منطقه ۱۷تهران برگزار شد، گفت: دهه کرامت از ابتکارات ارزشمند جمهوری اسلامی ایران است که با ولایت حضرت معصومه سلام الله علیها شروع و همزمان با ولادت حضرت امام رضا علیه اسلام به پایان می رسد و این موارد در جهت آشنایی مردم با اهل بیت(ع) بسیار موثر است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اکثر امامزادگان ما عنوان مهاجر فی سبیل الله را دارند و اهل ایران نبودند و از مدینه هجرت کردند و به خاطر خفقانی که در زندگیشان در آن زمان از جانب حکومت وقت بود مجبور شدند به این سرزمین مهاجرت کنند و همچنین در روایت ذکر شده کسی که مهاجرت می‌کند رفیق و همنشین حضرت ابراهیم علیه السلام است و هجرت در صدر اسلام واجب بود و بعدا این وجوب هجرت برداشته شد.

آیت الله خاتمی افزود: امام رضا علیه السلام در زمان حضور خود در مرو دو نامه نوشتند و در یکی این نامه ها به خاندان نبوت نوشتند که بیایید به ایران که وضع و اوضاع اینجا مساعد است و نامه ویژه به حضرت معصومه سلام الله نیز نوشتند و نکته خیلی مهم این که این خانم از شش سالگی تحت سرپرستگی امام رضا علیه السلام بودند و این خانم از شش سالگی روی پدر بزرگوارشان را ندیدند.

امام جمعه موقت تهران اظهار کرد: عنوان دیگر امامزادگان عنوان فقیه و حکیم است. در روایت وارد شده، عده ای برای دیدن و رفع سوال خود قصد زیارت امام کاظم علیه السلام کرده بودند و از قضا حضرت به مسافرت خارج از شهر رفته بودند و نتوانستند حضرت را ببینند ولی حضرت حضرت معصومه سلام الله علیها جواب سوالات این افراد را مکتوب دادند و در راه وقتی این افراد با امام کاظم ملاقات کردند و سوالات خود و جواب خانم رو نشان حضرت دادند و در پاسخ امام کاظم علیه السلام با دیدن جواب ها سه مرتبه فرمودند «فداها ابوها»

وی تاکید کرد: مقام حضرت معصومه سلام علیها را اگر کسی می خواهد بشناسد همین روایت ها و جواب و سوالات مراجعه کنندگان به منزل امام کاظم علیه السلام را می توان مشاهده کرد که چطور خانم پاسخ گو بودنند و مورد دیگر از مقامات این خانم اهتمام و توسلات علما به این خانم بزرگوار است که از دیگر مقامات حضرت معصومه سلام الله علیها است و امام خمنینی مقید بودند بعد از درس برای زیارت به حرم ایشان تشزیف می بردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: عبد العظیم حسنی با چهار واسطه به امام حسن مجتبی علیه السلام می رسند که در دوران پنج امام بوده و از دو امام روایت دارد و فقیه برجسته است و دین خودش را عرضه کرد به امام هادی و امام هادی علیه السلام به عبدالعظیم الحسنی فرمود خدا تو را در این راه ثابت قدم نگه دارد.

وی در ادامه با ذکر عناوین دیگر امامزادگان بیان داشت: بعضی از امامزادگان علاوه بر فقیه و عالم و مجاهد، عنوان شهید را دارند شهید سید علائدین حسین که ده سال داشت و با شمشیر کشته شده است و مردم شیراز یک اعتقاد خاص به این امامزاده دارند.

آیت الله خاتمی گفت: احمد بن موسی هم شهید است و حضرت معصومه سلام الله علیها نیز در همین کاروان هم حضور داشتند و مزدوران خلیفه وقت چند تن از خاندان اهل البیت را در این کاروان شهید کردند و حضرت معصومه سلام الله علیها را نیز در این هنگام مسموم و شهید کردند و همچنین شخص عبدالعظیم الحسنی را هم شهید کردند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: عنوان دیگر بعضی از امامزادگان عنوان ولی بودن است و این احترام و اکرام مردم یک دلیل و برهانی دارد و چرا که ممکن نیست این کرامات از امامزادگان باشد و بگوییم خبری در اینجا نیست بلکه خبر هایی در این امامزادگان است. بسیاری از این امامزادگان اولیای خدا بودند و به همین علت خداوند دلها را متوجه این قبور متبرک کرده است.

آیت الله خاتمی بیان داشت: در کامل الزیارات ذکر شده که یک رقیه ای در بین اسراء بوده است، در وجود این دختر هیچ شبهه ای نیست ولی اسم و عنوان که رقیه و یا فاطمه باشد اختلاف است که این هم مهم نیست و از توسلات به حضرت رقیه زیاد ذکر شده است و این حاجات و کرامات را به چشم دیده ام و از این معلول پی می بریم که دلیلی بر مقامات این دختر بزرگوار است.

وی به نقل مطلبی از مرحوم آیت الله مشکینی پرداخت و گفت: مرحوم آیت الله مشکینی می فرمود هر کدام از این امامزادگان یک کوپنی دارند و هر وقت صلاح باشد این امامزادگان آن کوپن را خرج می کنند و خدا این عنایت را مدام به این امامزادگان افاضه کرده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ضمن تشکر از سازمان اوقاف و امور خیریه در باره ثبت این روز ملی، بیان داشت: از سازمان اوقاف و امور خیریه که این روز ملی را به این نام ثبت ملی کرده است، تشکر میکنم و واقعا که کار نو و ابتکاری بود و با ایجاد برنامه های متنوع در این امامزادگان فعالیت های بسیاری انجام میدهند و مردم به آسانی استفاده معنوی خودشان را می برند.

آیت الله خاتمی در پایان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره جایگاه بقاع متبرکه، گفت: مقام معظم رهبری تاکید دارند که امامزادگان و بقاع متبرکه باید قطب فرهنگی کشور باشند و این ظرفیت را به الحمدلله این مکان های متبرک دارند و باید از این فرصت در جهت مقابله تهاجم فرهنگی استفاده کرد.

امام جمعه موقت تهران افزود: زیارت این امامزادگان مصداق اجر رسالت نیز است و نفس آمدن به این امامزادگان ولو نزدیک ضریح هم نرویم این احترام و اجر رسالت را دارد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار