• امروز یک شنبه سی ام تیر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

در آستان امامزاده صالح(ع)؛  همایش متولیان موقوفات استان تهران برگزار شد

در آستان امامزاده صالح(ع)؛ همایش متولیان موقوفات استان تهران برگزار شد

همایش متولیان موقوفات استان تهران بعدازظهر چهارشنبه باحضور عبدالهی مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران برگزار شد.

 پنج شنبه 26 اردیبهشت 1398   76  0      

در آستان امامزاده صالح(ع)؛

همایش متولیان موقوفات استان تهران برگزار شد

همایش متولیان موقوفات استان تهران بعداظهر چهارشنبه باحضور عبدالهی مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان تهران، همایش متولیان موقوفات استان تهران بعداظهر چهارشنبه(۲۵اردیبهشت ماه) در آستان مقدس امامزاده صالح(ع) برگزار شد.

در ابتدا این همایش محسن ضیایی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شمیرانات با اشاره به پویش کمک رسانی به سیل زدگان اظهار داشت: سعی کردیم در یک پویش مردمی برای خدمات به زائران اتفاقاتی را رقم بزنیم، در حدود ۶۰۰ میلیون ‌تومان به طور مساوی برای استان‌ خوزستان و لرستان ارسال شد، همچنین سه کامیون لوازم بهداشتی برای این دو استان نیز ارسال شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت خوزستان خوب نیست و در بخش بهداشتی و درمانی مشکلاتی وجود دارد، بیماری های عفونی و ‌حیوانی در حال شیوع است و‌ خواهشمندیم کسانی که وقف درمانی دارند به کمک این مناطق بشتابند و با یه همت بلند می توان این مجموعه را کمک کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شمیرانات یادآور شد: ارتباط بین متولیان و موقوفات یک ضرورت است، در ارتباط گیری با متولیان در گذشته شاید قدری کم کاری صورت گرفته است اما در دوران مدیریت جدید سازمان اوقاف و امور خیریه اتفاقات خوبی در راه است و می توان ارتباطات و خدمات متقابلی داشت چون مقصود هر دو طرف موضوع وقف است.

ضیایی تصریح کرد: در بحث حقوقی برخی از متولیان به دنبال حقوقدان هستند در حالی که ما مشاورین حقوقی خوبی در ادارات خود داریم که می توانند متولیان را کمک کنند، ر بخش عمرانی نیز مشاورانی وجود دارد که می توانند براساس موقعیت مکانی مشاوره های خوبی را ارائه کنند.

وی افزود: در مقابل این خدمات خواهشمندیم در اجرای نیت وقف به امامزادگان و بقاع متبرکه نیز نگاه ویژه ای شود و اعتماد به ادارات اوقاف را فراموش نکنید زیرا بسیاری از اماکن با هزینه ثاب روبرو است و حتی گاهی برای گرفتن‌ مراسم های مذهبی نیز با مشکل مواجه هستند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شمیرانات توصیه کرد: برخی از موقوفاتی که قید مکان و‌ زمان دارد براساس نیات واقف هزینه کرد دارد، شمیرانات روستاهای زیادی در اطراف خود دارد و عمده نیات ما در آنها عزاداری و اطعام است، برخی از این وقف ها به علت وسعت و تقاضا کم دچار آسیب است و باید مازاد عواید را اجازه گرفت و در مسیر همان نیت به دیگر مناطق کمک کرد تا دیگران هم از این عواید بهره درست را ببرند.

ضیایی همچنین با ارائه ‌‌پیشنهادی مبنی بر تاسیس یک بنیاد برای فرهنگ سازی وقف گفت: بهتر است این بنیاد فرزندان ما را با وقف آشنا کنند زیرا تعداد کمی اکنون با وقف و عواید آن آشنا هستند.

در ادامه حجت الاسلام گنجیان رئیس اداره تحقیق استان تهران گفت: واقفین نباید در حق خودشان جفا کنند، لذا هیچ مبلغی از موقوفات به حساب شخصی وارد نشود و برای هر موقوفه حساب مجزا صدور و‌ عواید موقوفات به همان حساب واریز گردد.

وی ادامه داد: از همه متولیان خواستاریم اطلاعات پایه متولیان در سامانه جامع موقوفات ثبت شود، بعد از وفات خیلی از اطلاعات موقوفات موجود نیست و تنها خود متولی می داند و چون ثبت نشده امکان شناسایی موقوفات وجود ندارد از این رو تقاضامندیم که اطلاعات پایه موقوفات خود را در «سامانه جامع موقوفات» ثبت کنید.

حجت الاسلام ‌گنجیان تاکید کرد: امروز کشور از فضای نفتی به سمت فضای مالیاتی در حال حرکت است و بودجه کشور از این مسیر تامین خواهد شد، به این ترتیب موقوفاتی که مفاصاحساب نداشته باشند در امر‌ محاسبه مالیاتی به مشکل خواهند خورد پس باید این امر را مورد توجه قرار داد.

رئیس اداره تحقیق استان تهران با اشاره به اهمیت توجه به وقف های قرآنی تصریح کرد: یکم و نیم ‌درصد موقوفات ما قرآنی است، از این رو تقاضا داریم به این سمت نیز حرکت کنیم و بیش از پیش به قرآن اهمیت بدهیم.

سید علی ضیایی قائم‌مقام تولیت موقوفات نظام مالی در ادامه این همایش با بیان اینکه فرهنگ وقف را متولیان باید گسترش دهند، خاطرنشان کرد: متاسفانه یکی از رسالت های ما که هروز کمرنگ تر می شود موضوع مربوط به افتتاح حساب شخصی برای موقوفات است، کسی در گذشته این اجازه را به خود نمی داد از عواید وقف در مسیری غیر وقف استفاده کند.

وی ادامه داد: فرهنگ احترام به وقف باید از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه در میان ‌متولیان جابیافتد تا آن عواید وقف در مسیر مشخص شده خودش صرف شود. اگر این اتفاق بیافتد هیچگاه دخل و تصرفی در کار وقف رخ نمی دهد.

در ادامه این همایش شهاب شریعتمداری وکیل و نبیره مرحوم آشیخ ابوالحسن شریعتمداری با بیان اینکه اطلاعات از قوانین وقف یک ضرورت است، توضیح داد: این اتفاق وظیفه آموزش و پرورش است که در این راستا کودکان را از دوران تحصیل با وقف و قوانین آن آشنا کنند، همچنین مدل محاسبات وقف نباید همیشه با جدال همراه باشد و در پی یک همفکری باید مشکلات را از میان برداشت.

مفره یکی دیگر از متولیان وقف در ادامه گفت: از بعد از انقلاب به خاطر حملات کشورهای استعماری ما به خاطر تحریم های اقتصادی دچار مشکل شدیم و قیمت ریال ما سقوط کرده است و قیمت ریالی املاک ما بالا رفته است، موقوفه ما امروز در مقایسه با گذشته امکان اجاره دادن ندارد زیرا کارشناسی قیمت ها سنگین شده است.

وی تصریح کرد: امروز برخی از وقف ها باید کارشناسی قیمت شود و باتوجه به تورم روز باید کارشناسی شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار