• امروز سه شنبه یکم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

یک واقف: ای ثروتمندان بیدار شوید/ اوقاف باید از درهای بسته بیرون بیاید

یک واقف: ای ثروتمندان بیدار شوید/ اوقاف باید از درهای بسته بیرون بیاید

سخنگو و دبیر مجمع خیرین کشور گفت: سازمان اوقاف برای فرهنگسازی وقف باید از درهای بسته بیرون بیاید و از طریق رسانه‌ها آن را به مردم بشناساند.

 سه شنبه 14 آذر 1396   177  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان تهران سخنگو و دبیر مجمع خیرین کشور گفت: من محمدرضا کارگری فرد متولد 1322/1/22 درشهرستان خمین هستم و در یک خانواده مذهبی متولد شدم. پدرم موذن بود و در هر مکانی که هنگام نماز می‌شد برای مردم اذان می گفت. در 2 سالگی همراه با خانواده به تهران مهاجرت کردیم و در سن 18 سالگی از هنرستان فنی دیپلم خود را گرفتم و چون پدرم در امور برقی و الکتریکی مشغول بودند من هم وارد این کار شدم و اکنون نیم قرن است که در این حوزه کار می کنم اما هیچ وقت کارمند نشدم چون معتقد بودم کارمندها روزیشان را به یک رقمی می فروشند من دوست داشتم کارگر خدا باشم و این تفکر من باعث شده است که امروزه بزرگترین واحد الکتریکی تهران را داشته باشم.

اولین مدرسه را سال 1370 در خیابان ری بعد از حسینه همدانیان کوچه شهید آرزم با 15 کلاس ساختیم که اکنون یک مدرسه دخترانه در مقطع اول متوسطه است و نزدیک به 450 دانش آموز در آنجا درس می خوانند. دومین مدرسه را هم مشارکتی در یافت آباد تهران وقف کردیم علاوه بر آنها 12 مدرسه را در روستاهای مشهد مقدس ساختیم.

درحال حاضر سخنگو و دبیر مجمع خیرین کشور هستم و این افتخار را دارم که 14 مدرسه به اسم چهارده معصوم ساخته و وقف آموزش پرورش کنم. علاوه بر مدارس به همراه گروه‌مان مسجد امین السطان واقع در میدان امام خمینی تهران را هم در سال 72 ساخته و وقف کردیم.

*ما عصا حضرت موسی(ع) را داریم

وی درباره شکل گیری مجمع خیرین کشور گفت: گروه ما که مجمع خیرین کشور نام دارد متشکل از ده ها نفر است که یک هییت مدیره دارد، خود این بخش هم از 7 نفر تشکیل شده است که شامل هییت موسس، هیت امنا، هیت مدیره، مدیر عامل و به همین ترتیب دارای سلسله مراتبی است که همه از افراد شناخته شده کشور مثل آقایان روحی، مصلی نژاد، شاه حسینی، اکبر ابراهیمی و بزرگان اهل خیر کشور هستند.

هنگامی که مشکلی در افراد جامعه پیش می‌آید دستگاه های اداری کشور و دولت تا بخواهند وارد شوند زمان زیادی طول می‌کشد اما چون گروه ما مردمی است و از هزینه‌های خود خرج میکند به راحتی می‌تواند مسائل و مشکلات را حل کند درحالی که این امور برای دولت مشکل است به عبارتی ما عصی حضرت موسی(ع) را داریم یعنی تا به کاری دست میزنیم درست میشود.

*ساخت بزرگترین شیرخوارگاه کشور در تهران

 گروه ما در حال حاضر ساخت بزرگترین شیرخوارگاه کشور واقع در انتهای خیابان 17 شهریور را در دستور کار قرار داده است و انشالله ماه مهر سال جاری آن را افتتاح می‌کنیم. مجموعه ما در صومعه سرای غرب گیلان، برای معلولین و دختران عقب افتاده ذهنی و حرکتی دو سالن زیبای پذیرایی در زیباترین مکان ساخته است.

در حال حاضر قرار است درکنار بارگاه ملکوتی علی بن موسی الرضا(ع) برای اولین بار در ایران زائر سرای معلولین کشور را بسازیم. در استان ایلام که قافد شیرخوارگاه بود یک شیرخوارگاه ساخته و تحویل بهزیستی این استان دادیم.

همچنین پس از بررسی های لازم به این نتیجه رسیدیم که ما در کشور 11 هزار و 500 معلول داریم که هم خودشان معلول هستند و هم 2 یا 3 معلول دیگر در خانواده دارند که اکثر آنها خانه ای برای سکونت ندارند، با کمک دوستان و اعضای گروه نزدیک به 2300 نفر از آنها صاحب خانه شدند و برنامه بعدی ما درباره آنها این است که بعد از تحویل ساختمانها شغل آنها را هم تامین کنیم.

در این راستا آقای کاشانی مرکز نگهداری معلولین را واقع در احمد آباد مستوفی ساخته، مدیریت آن را برعهده گرفته و تمام هزینه های آن را تامین می‌کند.

ما در بخش سلامت در دانشگاه شهید بهشتی فعال هستیم و 20 بیمارستان را زیر پوشش خود داریم زمانی که هر کدام به مشکلی برخورد کنند وارد کار می‌شویم و خیرین کمک می‌کنند تا مشکلات حل شود.

من یک خیریه به نام سیدالشهدا در خیابان اشرفی اصفهانی تهران دارم. در آنجا به خانم‌هایی که سرپرست خانوارذهستند آموزش‌های تخصصی لازم داده می‌شود و برای آنها فرصت کار و کسب درآمد از دسترنج حلال خودشان را فراهم میکنیم.

بر اساس بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم زنان زیادی در کشور وجود دارند که بد سرپرست هستند و هیچ سازمان یا نهادی هم از آنها حمایت نمی‌کند بنابراین ما تصمیم گرفتیم در این خیریه به آنها آموزش های مختلف از جمله آموزش خیاطی بدهیم و امکانات کار را هم برایشان فراهم کنیم تا روزی حلال به دست بیاورند و مخارج زندگی خود را تامین کنند.

بعضی از زنان هستند که به خاطر داشتن بچه کوچک و یا همسر بیمار برایشان مقدور نیست به خیریه ما بیایند و حضوری کار کنند ما برای آنها هم چاره اندیشی کردیم، تمام امکانات کار را به آنها میدهیم تا در خانه کار کنند، در آخرهم محصولات تولیدی آنها را میفروشیم. در حال حاضرما 400 خانوار که زنان در آن سرپرست هستند را زیر پوشش خود داریم.

 

*هیچ وابستگی به جناحی نداریم

ما که گروه مجمع خیرین کشور را تشکیل می دهیم همه سربازان این ملت هستیم، بدون هیچ گونه توقعی از نظام و همچنین بدون هیچ رانتی از نفت و بانکها یا رابطه از روزی حلالی که خودمان به دست آوردیم این امور خیر را انجام میدهیم. ما هیچ وابستگی به گروه و جناح خاصی نداریم، از اوایل انقلاب در کمیته انقلاب اسلامی شروع به کارکردیم و تاکنون هم در حال انجام کارهستیم.

*کشور ما درگیر مدیریت ناکارآمد است

وی درباره میزان حمایت دولت از خیرین گفت: دولت هیچ حمایتی از خیرین مدرسه ساز کشور نمیکند و خیرین به صورت خودجوش در حال انجام این امور خیر هستند.   دولت‌های ما آنطور که باید کار نکردند و این موضوع باعث شده است که مشکلات ما روی هم انباشته شود.

مدیریت ما یک مدیریت ناکارآمد است و این باعث شده که آسیب های زیادی به کشورمان وارد شود. من معتقد هستم ما باید به گونه‌ای عمل کنیم تا خدمات بیشتری به مردم ارائه دهیم و سطح رفاه عمومی مردم را بالا ببریم تا مردم به رژیم و نظام وفا دار بمانند البته مردمی که نزدیک به 40 سال پای انقلاب ایستادند حق دارند از یک رفاه نسبی ازجمله امنیت مالی، سلامت و... برخوردار باشند و از معضلات اجتماعی که در جامعه ما کم نیست دور بمانند.

*مدیریت متغیر اساسی ترین مشکل در کشور است

یکی از مشکلات کشور ما مدیریت متغیر است. عمر مدیریت در کشور ما بیشتر از 12 ماه نیست بنابراین تا یک مدیر با امور و اشخاص آشنا شود باید جایش را با مدیر دیگر عوض کند. من در این مدت که با سازمان بهزیستی همکاری کردم 5  مدیر آمدند و رفتند و این موضوع در پیشبرد امور خلل ایجاد میکند.

*مدیران بر اساس شایسته سالاری انتخاب شوند نه سهم خواهی

با توجه به اینکه در آستانه تشکیل دولت جدید هستیم من خواهشم این است که براساس سهم خواهی مدیران انتخاب نشوند و شایسته سالاری بر نحوه انتخاب آنان حاکم باشد. امیدوارم کسانی که این مسئولیت دشوار بر عهدشان هست بیشتر کار کنند و بر اساس شایسته سالاری مدیران را انتخاب کنند و مهم تر از همه اجازه دهند جوانان سر کار بیایند.

*باید از جوانان در تشکیل کابینه استفاده کرد

میانگین سنی اعضای کابینه دولت 50 سال به بالا است، مسلما این کار درستی نیست ما باید جوان گرا باشیم و از افکار نو آنها در پیشبرد اهداف جامعه استفاده کنیم.

سوال من این است که چرا باید یک پیر مرد 70 ساله وزیر کشور شود و مدیریت چندین وزارت خانه را دست بگیرد مگر ما در کشورمان کم جوانان نخبه و تیزهوش داریم. در موسسه دانش بنیان جوانان نخبه و با خلاقیتی هستند که باید سر کار بیایند این جوانان همانطور که در علم و دانش به پیشرفت‌های زیادی دست یافتند حتما میتواند در کارهای اجرایی هم ما را کمک کنند متاسفانه ما الان تنها تمرکزمان به حجاب و چند تار مو است در حالی که ما موضوعات مهم تری در کشور داریم و باید از ریشه آنها را حل کنیم اگر ما بلد بودیم چگونه جامعه را ترببت کنیم دیگر نیازی به این همه بگیر و ببند نبود.

من درخواستم از دولت جدید این است که به جوانان، کارشان، ازدواجشان و سامان دهی آنها بیشتر توجه کند. وقتی مشکل جوانان حل شود مسلما اکثر مشکلات و معضلات اجتماعی در جامعه حل میشود اما امروزه مشاهده میکنیم که بیشتر جوانان ما بیکار هستند و مجبور به حاشیه نشینی شده‌اند. طبق آمارها ما 15 میلیون حاشیه نشین داریم که اگر آنها یک روز به خیابان ها بیایند برای ما مشکلات زیادی ایجاد میکنند بنابراین دولت باید به آنها فکری کند. به علاوه برای کودکان کار، کارتون خوابها، توزیع مواد مخدر صنعتی و سنتی هم چاره اندیشی کند.

 


*مردم به خیرین اعتماد دارند

یکی از اهداف ما این است که فقط خودمان امور خیر را انجام ندهیم بلکه تولید خیر کنیم. بنابراین یکی از کارهایی که در این جهت انجام میدهیم برگزاری نشست‌ها، جلسات و گلریزان‌هایی است که در آنها همواره افراد را به انجام کارهای خیر تشویق میکنیم و در نتیجه این امر هم میبینیم بیش از 40 درصد مدارس کشور را مردم می‌سازند و وقف میکنند.

ما تمام تلاش خودمان را میکنیم که طوری عمل کنیم مردم جذب کار خیر شوند، چون مردم پیشینه خوبی از ما دارند و به حرف ما گوش میدهند بنابراین باید بیشتر بر روی جنبه تبلیغاتی کار کنیم.

محمدرضا کارگری فرد درباره عمل حسنه وقف گفت: وقف صدقه جاریه ماندگاراست. انسانها فانی هستند همه ما یک روز به دنیا آمدیم و باید یک روز هم از دنیا برویم همانطور که جسم نیاز به غذا دارد روح انسان هم پس از مرگ نیاز به غذای معنوی دارد، تنها غذای روح انسان کار خیر است و تنها کار خیری که برای انسان می‌ماند عمل وقف است. تا زمانی که آن مکانی را که انسان وقف کرده وجود دارد و افرادی از آن استفاده می‌کنند خیر و ثواب آن به فرد واقف میرسد بنابراین اگر انسانها به غذای روح خود فکر کنند آن ثروتی که خداوند در اختیارشان قرار داده را تا روز قیامت برای خود با عمل وقف پایدار می‌کنند. برای ترویج این فرهنگ باید ابتدا فرهنگسازی کنیم تا مردم در اصطلاح بدانند که اصلا وقف چه چیزی است. باید از همان مقطع پیش دبستانی در کتابهایمان به بچه ها یاد بدهیم که بخشی از اموال خود را صرف امور عام المنفعه کنند.

*به وقف در تمام حوزه‌ها نیازمندیم

پدران ما در گذشته کاروانسراها، آب انبارها ومکتب خانه‌های زیادی را وقف کردند چون در آن زمان نیاز جامعه به این موارد بوده اما امروزه ما در قرن 21 زندگی میکنیم و به طبع نیازهای گوناگونی داریم که باید همگی آن را شناسایی کنیم و در صدد رفع آنها برآییم. برای مثال در حوزه های سلامت و معلولین خیرین بسیاری داریم. کاظم قلم چی در حوزه آموزش و فرهنگ وقف‌های زیادی انجام داده علاوه بر آن دکتر مصلی نژاد در دانشگاه علامه میلیاردها تومان سرمایه گذاری کرده است، گروه ما هم در تمام بخش‌های مورد نیاز جامعه فعال است.

*وقف فقط در امور مذهبی و دینی نیست

ما باید در همه حوزه ها وقف را ترویج دهیم و فقط به بقاع متبرکه و مساجد بسنده نکنیم باید نیازهای جامعه را بررسی کنیم تا بتوانیم برای حل  آنها چاره اندیشی کنیم. در این راه باید از همه اساتید دانشگاه‌ها، نخبگان، علما و مراجع تقلید استفاده کنیم. چیزی که باید در عمل وقف مورد توجه قرار دهیم این است که ما وقف های انجام دهیم که در آینده هم تاثیرگذار باشد و فرزندان ما هم در آینده از آن استفاده کنند.

*سازمان اوقاف و امور خیریه کشور باید در فرهنگسازی وقف اقدام کند

کارگری فرد درباره نقش اداره اوقاف در ترویج این فرهنگ گفت: اداره اوقاف مسئولیت بسیار سنگینی برعهده دارد. برای ترویج این فرهنگ باید ابتدا فرهنگسازی کند برای مثال کسانی که در گذشته وقف کردند مانند نمازی، یحیایین، صبوری و مفید را به مردم معرفی کنند. باید یک مراسم تکریم و تجلیل از کسانی که در گذشته وقف کردند یا بازماندگانشان برگزار کنند روی آنتن ببرد تا اسوه ها را به مردم نشان دهند.

خوشبختانه اخیرا اوقاف بسیار روی این مسئله کار کرده و درهای بسته بسیاری را گشوده است و توانسته مردم را با عمل وقف آشنا کند ولی باید بیشتر کار کند تا این فرهنگ را بین مردم مخصوصا نسل سوم و چهارم نهادینه کند. اداره اوقاف باید در همه روستاها و شهرها از افراد معتمد استفاده کند و مجمع خیرین وقف را ایجاد کند به کمک یکدیگر افراد خیر منطقه را شناسایی کنند سپس نیازهای شهر را بررسی کنند و از آنها در حل مشکلات شهر و روستایشان استفاده کنند.

*سازمان اوقاف باید از درهای بسته بیرون بیاید

اداره اوقاف باید از طریق رسانه ها فراخوان دهد و از این طریق نیازهایی که دارد را مطرح کند به عبارتی از درهای بسته بیرون بیاد مطمئن باشند که مردم هم حتما کمک می‌کنند. علت اینکه مردم در دو ماه ماه محرم و صفر نذری می دهند و در هر کوی و برزن خیمه امام حسین برپا است این است که فرهنگ عاشورا بین مردم نهادینه شده ما باید فرهنگ وقف را هم مانند فرهنگ عاشورا جا بیندازیم.

*مجمع خیرین کشور آماده هرگونه همکاری با سازمان اوقاف است

ما حاضرهستیم 500 سال تجربه در اختیار سازمان اوقاف قرار دهیم. این آمادگی را داریم همانطور که فرهنگ عاشورا، سلامت، مدرسه سازی بین مردم جا افتاده است فرهنگ وقف را هم بین مردم با همکاری سازمان اوقاف نهادینه کنیم.

محمدرضا کارگری فرد گفت: ای انسانی که این مصاحبه مکتوب من را میخوانی با خودت فکرکن حضرت علی(ع) میفرمایند: چند دقیقه اندیشیدن بهتر از سالها عبادت است. اگر ما تابع قرآن و شریعت هستیم باید اهل بیت را الگو خود قرار دهیم. اکنون 1400 سال از شهادت امام حسین(ع) میگذرد اما با این همه مردم 2 ماه برای ایشان لباس مشکی میپوشند چون ایشان و خانوادش هرچه داشتند از جمله نفس خود را وقف خدا کردند و جاودانه شدند، با وجود گذشت این همه سال که از حادثه کربلا میگذرد در روز اربعین 2 میلیون زائر از نجف به کربلا پای پیاده در صحرای گرم میروند. فرزندان ما هم در هشت سال دفاع مقدس جان خود را دادند و جاودانه شدند.

ای ثروتمندانی که اموال خود را انباشت کردید بیدار شوید شما هم یک روزی از دنیا میروید و این اموالتان است که میماند تا در زمان حیات هستید مالی که خدا به شما داده است را وقف کنید، امیدوارم تمام کسانی که این مصاحبه را میخوانند به این مسیر بروند و مسئولین هم مردم را با این امر خداپسندانه آشنا کنند.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار