اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه

کمک های نقدی

میز خدمت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

امام زاده و بقاع متبرکه شهرستان شهریار

امام زاده و بقاع متبرکه شهرستان شهریار

آشنایی با امام زاده و بقاع متبرکه شهرستان شهریار

 سه شنبه 13 فروردین 1392   4095  0      

 امام زاده بی بی رقیه(س)
بقعه امامزاده بی بی رقیه (س) در روستای دهمویز واقع در مسیر جاده تهران به شهریار قرار دارد. گفته می شود ایشان از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است. ساختمان امامزاده قدیمی و دارای گنبدی خشتی و فاقد گلدسته و دیگر الحاقات جانبی است.
امام زاده بی بی سکینه(س)
بقعه امامزاده بی بی سکینه(س) در جاده ملارد و در مسیر جاده ترانزیت غرب کشور جنب صالح آباد خاتونلر شهرستان شهریار واقع شده است. بر اساس شواهد تاریخی، ایشان دخت مکرمه حضرت امام موسی کاظم(ع) و خواهر گرانقدر ثامن الائمه حضرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه است.
این امامزاده یکی از مشهورترین بقاع متبرکه در منطقه شهریار است و از آنجایی که آن حضرت دارای کرامات بسیاری است، علاقه مندان فراوانی دارد که در ایام ماههای محرم، صفر و سایر مناسبتها به زیارت ایشان مشرف می شوند. بنای بقعه کاملا نوساز و دارای تزیینات معماری اسلامی از قبیل کاشیکاری و آیینه کاری است. ضریح فلزی داخل حرم مطهر در سال 1372 توسط هنرمندان اصفهانی طراحی و نصب گردیده است. بقعه مزبور دارای گنبدی آجری با پوشش کاشی خشتی است که اخیرا ساخته شده است. دو گلدسته نیز در طرفین ایوان ورودی بنا گردیده است این امامزاده دارای 40 باب زائرسرا با 115 اتاق جهت استراحت و اسکان زائران و نیز امکانات اولیه جهت زوار است. در فضای صحن امامزاده قبور شهدا قرار دارد. در مجاورت این بقعه بازارچه ای فصلی بر پا می گردد.
امام زادگان جعفر و محسن(ع)
بقعه امامزادگان جعفر و محسن(ع) در روستای خاوه در شهریار، جاده کهنز واقع شده است. برابر اقوال، ایشان از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است. ساختمان بقعه شامل بنایی قدیمی است که جزو آثار باستانی می باشد. دیوارهای بقعه با آجر نما پوشیده شده، گنبد آن از خشت و گل ساخته شده و فاقد گلدسته، ضریح و دیگر الحاقات است. این بقعه در سالهای اخیر بازسازی گردیده است. طرح جامع بقعه مزبور آماده شده و در آینده نزدیک به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.
امام زاده عبدالله (ع)
بقعه امامزاده عبدالله (ع) در روستای یوسف آباد صیرفی واقع در شهریار، جاده رباط کریم قرار دارد. گفته می شود آن حضرت از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. این امامزاده شامل ساختمانی قدیمی با پلان مربع است که دارای گنبد آجری فاقد گلدسته و ضریح است و نمای داخلی آن سفیدکاری شده است. این بنا فاقد الحاقات جانبی است و گورستانی عمومی در بخشی از محوطه بنا قرار دارد.
امام زاده عبدالله (ع)
بقعه امامزاده عبدالله(ع) در شهر صبا در مسیر جاده رباط کریم به شهریار بنا واقع شده است. به نقلی، ایشان از نوادگان موسی بن جعفر(ع) است.
ساختمان بقعه قدیمی و دارای دیوارهای آجری و همچنین گنبد آجری رنگ آمیزی شده است. نمای داخلی آن نیز سفیدکاری و فاقد تزیینات است. دارای ضریحی چوبی است و اطراف بقعه نیز به صورت چهاردیواری است. بنا دارای الحاقات جانبی شامل مسجد، دفتر هیات امنا و آبدارخانه است و فاقد گلدسته است و قبرستانی در بخشی از محوطه قرار دارد.
امام زاده قاسم(ع)
بقعه امامزاده قاسم در روستای بیدگنه واقع در جاده ملارد به شهریار قرار دارد و تابلوهای راهنما جهت رفاه زائرین در طول مسیر نصب گردیده است. گفته می شود آن حضرت از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) است. بقعه ایشان با مساحت حدود 50 متر مربع قدیمی و دارای نمای آجری و کاشی است.و گنبد آن ساده و فاقد تزیینات است. ضریحی آهنی در این بقعه نصب شده است.
امامزادگان مهدی و جعفر(ع)
بقعه امامزادگان مهدی و جعفر(ع) در روستای جوقین واقع در جاده رباط کریم و در فاصله هشت کیلومتری شهریار قرار دارد. گفته می شود آن حضرت از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. مساحت این بقعه حدود 3000 متر مربع و زیر بنای آن 150 متر مربع است و دارای بنای آجری و قدیمی با گنبدی از خشت و گل است که فاقد گلدسته و بناهای الحاقی است. این بقعه جزو آثار باستانی است. در سالهای اخیر مسجد و حسینیه ای در این بقعه ساخته شده که از چهار طرف به آن متصل گردیده است. ازاره داخل حرم به ارتفاع یک متر سنگ و بقیه گچکاری شده است.
امام زاده هارون(ع)
بقعه امازاده هارون در روستای کرد امیر در شهریار، جاده رباط کریم واقع شده است. گفته می شود ایشان از اعقاب امام موسی کاظم (ع) است. ساختمان بقعه آن حضرت بسیار قدیمی و دارای گنبدی خشتی است که فاقد گلدسته و الحاقات جانبی است. این بقعه با نظارت میراث فرهنگی در حال بازسازی و نصب ضریح آهنی است.
امام زاده هادی(ع)
بقعه این امامزاده در روستای کرشته در شمال شهریار واقع شده است. گفته می شود آن حضرت از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) است. این بقعه قدیمی در مساحتی حدود 1000 متر مربع قرار گرفته و دارای زیر بنایی حدود 100 متر مربع است. گنبدی از خشت و گل بر فراز بقعه قرار دارد. نمای داخل بقعه گچکاری و نقاشی شده و ضریحی چوبی بر روی مرقد قرار دارد. برای این بقعه مشغول ساختن ضریح جدیدی هستند.
امام زاده عباسعلی(ع)
بقعه امامزاده عباسعلی (ع) در روستای حصار ساتی واقع در جاده شهریار به رباط کریم قرار دارد. گفته می شود ایشان از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است.
بنای قدیمی بقعه دارای گنبدی از خشت و گل و فاقد بناهای الحاقی است. نمای بقعه سنگ کاری شده و حسینیه ای در مجاورت آن احداث گردیده است. این بقعه جزو آثار باستانی است.
امام زاده ابراهیم(ع)
بقعه امامزاده ابراهیم(ع) معروف به امامزاده حاتم کش در شهریار، مهر ویلای جنوبی(ترک آباد) واقع شده است. گفته می شود وی از نوادگان موسی بن جعفر(ع) است. این بقعه زیر بنایی حدود 40 متر مربع دارد و نسبتا قدیمی و فاقد الحاقات جانبی است.
امامزاده ابراهیم(ع)
امامزاده ابراهیم رزکان، در شهریار، در روستای الورد دهستان رزکان واقع شده است. آن حضرت از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است. بنای امامزاده شامل ساختمانی بسیار قدیمی است. که جزو آثار باستانی و دارای گنبدی از خشت و گل و فاقد گلدسته و بناهای الحاقی است. ضریحی فلزی بر روی مرقد امامزاده نصب شده است.
امام زاده ابراهیم(ع)بقعه امامزاده ابراهیم(ع)، در ابتدای جاده ترانزیت غرب کشور در جاده ملارد واقع شده است. طبق شواهد، ایشان از نوادگان حضرت امام زین العابدین(ع) است. ساختمان این بقعه بسیار قدیمی و جزو آثار باستانی است. این امامزاده دارای فضای سبز بسیار زیبا و تسهیلات لازم جهت استفاده زائرین محترم است. بنای بقعه به دلیل فرسودگی زیاد، با موافقت و نظارت میراث فرهنگی تخریب شده و در حال بازسازی است.
امام زاده ابوالحسن علی و ابو عبدالله الحسین (ع)(حضرتین)بقعه امامزادگان ابوالحسن علی و ابو عبدالله الحسین (ع) که به حضرتین معروف هستند در تهران، شهر قدس قلعه حسن خان واقع شده است. طبق شجره نامه، ایشان از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است.
قدمت بنای بقعه به دوره صفویه باز می گردد. ساختمان امامزاده شامل چهار طاقی است. که جرزهای آن از خشت و گل است و ضخامت دیوارهای آن به 5/1 متر می رسد. این بنا دارای گنبدی به سبک تقریبا مخروطی است. فضای سبز پیرامون بقعه با درختان کهنسال بیش از سیصد سال، منظره زیبایی را به این مکان بخشیده است. این بقعه دارای امکانات مناسبی جهت استفاده زائرین محترم است.
امام زاده اسماعیل(ع)
بقعه امامزاده اسماعیل در خیابان انقلاب شهرستان شهریار واقع شده است. بر طبق شواهد، ایشان فرزند امام موسی بن جعفر(ع) است. ساختمان قدیمی بقعه اخیرا بازسازی شده و با اسکلت فلزی و سقف بتونی پیش ساخته احداث گردیده و دارای گنبد آجری و گلدسته های کاشیکاری شده است.
داخل بقعه آیینه کاری شده و ضریح آن فلزی است. بنای بقعه به صورت یک مجموعه دارای دو صحن شرقی و غربی است و اطراف آن را رواقها فرا گرفته است. علاوه بر مجموعه فرهنگی قبلی، مجموعه فرهنگی بزرگی نیز به مساحت 4500 متر مربع در این بقعه در حال احداث است. همچنین مدرسه علمیه و ساختمانی در سه طبقه جهت فعالیتهای آموزشی در این بقعه احداث شده است. فضای سبز زیبایی در صحن پشت امامزاده وجود دارد.
امام زاده فرخنده خاتون(س)
بقعه متبرکه امامزاده فرخنده خاتون(س) در روستای ویره در مسیر رباط کریم به شهریار واقع شده است. گفته می شود ایشان از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است. بنای بقعه شامل ساختمانی قدیمی با گنبدی آجری است که داخل آن سفیدکاری شده و دارای ضریح چوبی است. بقعه مزبور اخیرا با نظارت میراث فرهنگی کرج در حال بازسازی و نصب ضریح آهنی است.
امام زادگان احمد و رضا(ع)
بقعه امامزادگان احمد و رضا(ع) در دهستان رزکان در مسیر جاده شهریار به تهران واقع شده است. نسب ایشان به حضرت موسی کاظم (ع) می رسد. ساختمان بقعه مزبور قدیمی با دیوارهای باربر و پلان مربع شکل است و نمای خارجی آن به صورت آجر نما است. دارای گنبدی آجری با نمای داخلی سفید کاری است. این بنا جزو آثار باستانی و فاقد الحاقات جانبی است. در سالهای اخیر ازاره داخل بقعه به ارتفاع 5/1 متر سنگ و بقیه تا سقف آیینه کاری شده است.
امام زاده حمزه(ع)
بقعه این امامزاده در روستای شهر آباد بزرگ واقع در 20 کیلومتری غرب شهریار، در مسیر جاده ترانزیت غرب کشور قرار دارد. گفته می شود آن حضرت از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. این بقعه در مساحتی حدود 4000 متر مربع قرار دارد و زیر بنای آن حدود 100 متر مربع است. بنای قدیمی بقعه دارای گنبد خشتی و فاقد گلدسته است و در سالهای اخیر بازسازی گردیده است. بنای این بقعه جزو آثار باستانی است.
امام زادگان شعیب و دانیال(ع)
بقعه این امامزادگان در روستای رامین در منطقه شهریار قرار دارد. گفته می شود ایشان از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. این بقعه شامل ساختمانی منفرد با گنبدی آجری است. بقعه مزبور در میان گورستان عمومی واقع گردیده است.
امامزاده عبدالله (ع)
بقعه متبرکه امامزاده عبدالله (ع) در روستای زرکان، در مسیر جاده روستای اسکمان به دهشاد شهرستان شهریار واقع شده است. آن حضرت از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر(ع) است. ساختمان بقعه قدیمی و در قسمت جنوبی جاده و خارج از روستاست. این بقعه به صورت چهار دیواری با گنبدی گلی و بسیار قدیمی است که داخل آن سفیدکاری شده است. بقعه مزبور فاقد گلدسته و الحاقات جانبی و جزو آثار باستانی است. در سال جاری ضریحی آهنی جهت پوشش مرقد مطهر ساخته شده و نصب گردیده است.
امام زاده عبدالله (ع)
امامزاده عبدالله(ع) در روستای سعیدآباد، واقع در مسیر جاده تهران به شهریار قرار دارد. گفته می شود. آن حضرت از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است. ساختمان بقعه ایشان شامل بنای آجری بسیار قدیمی است که دارای گنبدی آجری، فاقد گلدسته و ضریح و دیگر الحاقات است و دیوارهای داخل بقعه سفیدکاری شده است.
امام زاده قاسم(ع)
بقعه امامزاده قاسم(ع) در شهریار، جاده رباط کریم، شهر وحیدیه، محله قصبه قرار دارد. طبق شواهد و مدارک ایشان از نوادگان امام محمد باقر(ع) است.
بقعه ایشان دارای بنای قدیمی با گنبدی آجری است. نمای خارجی بقعه از آجر و کف آن از سنگ پوشیده شده و ضریحی چوبی بر روی مرقد نصب شده است. در سالهای اخیر ضریحی از جنس آلومینیوم در بقعه نصب گردیده است.
امام زاده قاسم(ع)
بقعه این امامزاده در منطقه مردآباد واقع در شهریار و در مسیر جاده ترانزیت غرب کشور قرار دارد. آن حضرت از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است.
بقعه قدیمی این امامزاده دارای نمای آجری ساده و گنبدی از خشت و گل است و فاقد گلدسته، ضریح و دیگر الحاقات جانبی است.
امامزاده افطس(ع)
بقعه امامزاده افطس شهریار در جاده رباط کریم و در روستای بکه واقع است. ایشان از نوادگان موسی بن جعفر(ع) است. ساختمان بقعه قدیمی است و داخل آن فاقد تزیینات و تنها گچکاری ساده است نمای خارجی بقعه با سیمان سفید پوشیده شده است. این بقعه دارای گنبد، فاقد گلدسته و دارای ضریح چوبی است و جزو آثار باستانی ثبت گردیده است. اخیرا با همکاری هیات امنا، رواقی در اطراف بقعه در حال احداث است.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار