اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه

کمک های نقدی

میز خدمت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بقعه متبرکه امامزاده صالح (ع) فرحزاد

بقعه متبرکه امامزاده صالح (ع) فرحزاد

بقعه حضرت امامزاده صالح (ع) ازنوادگان حضرت امام زین العابدین علیه السلام با داشتن سابقه ای طولانی یکی از اماکن مقدس قدیمی وشناخته شده ودر منطقه فرحزاد است.

 شنبه 10 فروردین 1392   3247  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان تهران ، بقعه حضرت امامزاده صالح (ع) ازنوادگان حضرت امام زین العابدین علیه السلام با داشتن سابقه ای طولانی یکی از اماکن مقدس قدیمی وشناخته شده ودر منطقه فرحزاد است.
از آنجا که این امامزاده اخیرا" مورد بازسازی قرار گرفته است،امروزه این بقعه شناخته شده در سطح شهر تهران روزانه پذیرای زائران بیشتری شده است. این بقعه از جمله اماکنی است که دسترسی با آن مشکل خاصی مواجعه نیست ووسایل نقلیه می توانند به راحتی تا مقابل بقعه رفت وآمد نمایند.
درگذشته،پهنه فرحزاد دهی در شمال غربی دارالخلافه تهران بوده که به دو بخش بالا(بالا ده) وپایین (پایین ده) تقسیم می شده است.
تاریخچه وسابقه بنا
براساس برخی منابع وزیارت نامه حضرت،شخصیت دفن شده در این بقعه از نوادگان حضرت امام زین العابدین(ع)است چرا که در زیارت نامه ایشان می خوانیم:
"السلام علیک ابها الشخص الشریف المطیع لله ولرسوله و لامیرالمومنین والحسن والحسین علیهم السلام ملقب بالصالح ابن علی ابن علی ابن الحسین علیهما السلام"
طبق متن زیارت نامه لقب پیکر مطهر مدفون در بقعه،صالح است که نسب وی به امام سجاد علیه السلام می رسد.
مورخین معتقدند که علت اینکه ایشانفنواحی کوهستانی را انتخاب کرده ودر غارها پنهان شده وبه عبادت پرداخته اند،گریز ازظلم وجور حکامی بوده است که از دشمنانسرسخت اهل البیت بودند.اما با این حال عاقبت به دلیل جوایزی که سلاطین برای شناسایی آنها می پرداختند ایشان توسط مخالفین شناسایی شده وشهید شده اند ومقبره ایشان توسط دوستدارانشان بنا شده است.
در سالهای 1348یا 1349 ه.ش این بقعه تقریبا" مخروبه ومطابق اسنادتایخی عبارت بوده است از یک اتاق کاهگلی کوچک که محوطه مربع داخل آن، کمتر از20 متر مربع مساحت داشته است.
اولین بازسازی بنای کوچک در سال 1318 ه.ش به همت خیرین تهران پایان یافت.
اما امروز این بقعه محل احداث یکی از بزرگترین ومجهزترین بقاع متبرکه استان تهران است که هزینه این طرح با حمایت های مردمی وتلاش مستمر اداره اوقاف وامورخیریه شمیران تامین می شود.
این بقعه همچنین مزین به حضور نورانی پیکر شش شهید گمنام نیز می باشد.
شکل فعلی بقعه به صورت بنایی منفرد است که علاوه برگنبد خانه دارای پیش فضا وفضا های جانبی نیز هست. در گذشته طرح بقعه به شکل بسیار ساده وفقط شامل گنبد خانه بوده که با توجه به ساخت وسازهای جدید از حالت منفرد خارج شده وانشاالله به بنایی گسترده تبدیل خواهد شد.البتخ گنبد خانه از قدمت قابل توجهی برخوردار بوده و پیش فضا وفضاهای جانبی بعدا"به آن اضافه شده است. در حال حاضرنیز طبق طرح جامع اداره اوقاف وامورخیریه شمیرانبنای امامزاده در حال گسترش است.
زائران
همانطور که اشاره شد این امامزاده در سالهای اخیر از استقبال مرئمی پرشورتری برخوردار بوده استتا جایی که گاهی در مناسبت های خاص، بانوانداخل حرم ومردان از پیش فضا برای عبادتوراز ونیاز استفاده می کنند.
امامزاده صالح (ع) در طول مدت روز وتمام ایام هفته پذیرای زائران محترم می باشد.در مواقع عادی معمولا" بانوان خانه دار ودیگر ساکنین بخش عمده زائران این بقعه راتشکیل نی دهند. اما در این میان گاهی حضور جوانان ودیگر کسانی که وصف این بزرگوار را شنبده اند یا ازلطف و رحمت این بزرگوار بهره مند شده اند وبرای ادای نذر به این امامزاده آمده اند مناظر معنوی وباشکوهی را رقم می زند.
هنگام فریضه مغرب وعشا که اقامه جماعت وسخنرانی مذهبی در داخل شبستان برگزار می شود ونیز در روزهای پنجشنبه و جمعه وایام خاصی از سال از جمله اعیاد ،ولادتها وشهادتها امامزاده پذیرای تعداد بسیار زیادی زائر است.
مراسمات
از جمله برنامه های مذهبی ومراسماتی که داخل امامزاده برگزار می شودمی توان به مراسم عزاداری در دهه اول محرم ،شب های احیا،ایام فاطمیه ونیز قرائت دعای کمیل ودعای ندبه درروزهای پنجشنبه وصبح جمعه هر هفته اشاره کرد.
البته در این میان می توان طهر عاشورا را به عنوان به یاد ماندنی ترین ،باشکوه ترین و پورشورترین روز در امامزاده دانست.
گفتنی است علاقمندان می توانند برای زیارت آستان مقدس امامزاده صالح(ع) فرحزاد به آدرس تهران ،بزرگراه یادگار امام (ره) خیابان ایثارگران مراجعه نمایند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار