اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه

کمک های نقدی

میز خدمت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

معرفی بقعه امامزاده شعیب (ع) کن

معرفی بقعه امامزاده شعیب (ع) کن

یکی از اماکن مذهبی تهران بقعه امامزاده شعیب (ع) می باشد که در منطقه کن واقع شده است.این بقعه متبرکه در میان باغهای اطراف کن در محله سرآسیاب واقع شده و از ابنیه دارای ارزش فرهنگی تاریخی و مربوط به دوره صفویه است .

 پنج شنبه 1 فروردین 1392   7087  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان تهران یکی از اماکن مذهبی تهران بقعه امامزاده شعیب (ع) می باشد که در منطقه کن واقع شده است.این بقعه متبرکه در میان باغهای اطراف کن در محله سرآسیاب واقع شده و از ابنیه دارای ارزش فرهنگی تاریخی و مربوط به دوره صفویه است .
از نسب شریف این بزرگوار اطلاع دقیقی در دست نیست اما گفته می شود که ایشان بیش از 1050 سال پیش همراه امامزاده داوود (ع) وارد ایران شده اند. البته در این خصوص سندی که بتوان به آن استناد نمود وجود ندارد . بطوریکه بنا بر مستندات سازمان اوقاف و امورخیریه این امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است و در بعضی کتب نیز آمده است که امامزاده شعیب یکی از یاران باوفای امام هفتم شیعیان بوده و در نزد این امام از تعلیمات فقه جعفری بی نصیب نمانده و از شاگردان خوب این حضرت به شمار می رفته است . همچنین در این کتاب آمده است که ایشان در سال 917 هجری وفات یافته اند و از خود شاگردانی از جمله امامزاده محمدرضا که در کن دفن می باشد را بجای گذاشته اند.
ساختمان بقعه در میان انبوه درختان بلند و سرسبز قرار دارد و اطراف آنرا باغهای زیبا و نشاط بخش احاطه کرده است. در میان باغ و در کنار ساختمان بقعه درخت چنار کهنسالی وجود دارد که بنا به گفته مردم بیش از 1000 سال عمر دارد که البته این حرف خالی از مبالغه نیست. همچنین در خصوص قدمت بنای بقعه گفته می شود که به 900 سال پیش باز می گردد، اما هیچگونه اثر تاریخی یا سندی که این گفته را تایید کند یافت نمی شود.
بنای بقعه 25 متر مربع و دارای یک حیاط کوچک و حوض آب است .حرم این زیارتگاه بسیار کوچک می باشد ونمای داخلی آن سفیدکاری و نقاشی شده و به تمثالها وشمایلهایی مزین گردیده است وتوسط لامپهای با نور سبز نورپردازی شده است. ضریح بقعه ، قدیمی و چوبی بوده که در سال 1382 ضریح جدیدی توسط استادکاران یزدی ساخته شده و به جای ضریح قبلی نصب گردیده است .
پوشش سقفی بقعه از جنس شیروانی است که به رنگ سبز آنرا رنگ نموده اند. در محوطه بقعه و مقابل درخت کهنسال ، سقاخانه کوچکی قرار دارد که نیازمندان با روشن کردن شمع و توسل به ساحت مقدس خاندان عصمت علیهم السلام حاجت می طلبند
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار